×

Cykl debat “Spotkania z Architekturą”

Cykl debat “Spotkania z Architekturą”

Idea spotkań.
Kraków. Miasto wielkich tradycji architektonicznych, podzielone wewnętrznymi problemami i zaciekle broniące swojej tożsamości; miasto szukające miejsca wśród XXI wiecznych metropolii Europy. Problemy, z którymi mierzy się na co dzień zajmują rozmowy jego mieszkańców i gości comiesięcznych „Spotkań z architekturą” w Małopolskim Ogrodzie Sztuki – cyklicznych debat z udziałem małopolskich architektów i polityków, publicystów oraz przedstawicieli organizacji społecznych.
Rozwój miasta i najciekawsze zjawiska architektoniczne, nie tylko w sektorze usług publicznych, to tematy otwartych spotkań podczas, których mieszkańcy Krakowa mają okazję stanąć oko w oko z bieżącymi problemami. Głównym celem „Spotkań z architekturą” jest pobudzenie społecznej aktywności i wytworzenie warunków dla swobodnej deliberacji na temat stanu Krakowa i kierunków jego rozwoju przebiegające w atmosferze pozbawionej formalnych barier.
Genezą powstania cyklu są cieszące się dużym zainteresowaniem „Czwartki z architekturą”, organizowane przez blisko dwa lata w Gazeta Cafe przy ul. Brackiej 14.
Osadzone w Małopolskim Ogrodzie Sztuki „Spotkania z architekturą” są kontynuacją najlepszych tradycji zaczerpniętych z czwartkowych debat w sali kominkowej, uchwycone jednak w nowej formule i przeniesione w miejsce, które nawiązuje do najnowszych wzorców upowszechniania kultury.
Małopolski Ogród Sztuki jako przestrzeń syntezy sztuk – gesamtkunstwerk – wykorzystujące wyrafinowane rozwiązania techniczne stał się ikoną współczesnej architektury zanim na dobre został otwarty przed szeroką publicznością. To najlepsze referencji miejsca, które służyć ma także dyskusji o architektonicznej przyszłości Krakowa.

Dotychczasowe spotkania.
Prowokujemy do dyskusji na tematy, którymi żyje miasto. Rozmawiamy o najbardziej palących problemach związanych z zagospodarowaniem przestrzeni Krakowa. Nie uciekamy od trudnych tematów bo wiemy, że tylko dzięki wspólnym spotkaniom można łagodzić społeczne konflikty.

- 12 marca 2013 pod hasłem “Architektura na eksport”
W spotkaniu wzięli udział: architekt Krzysztof Ingarden, senator Janusz Sepioł, architekt Bartłomiej Kisielewski, dyr. Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM Krzysztof Markiel, architekt Piotr Lewicki, architekt Romuald Loegler.

- 31 stycznia 2013 pod hasłem “Szkieletor, Cracovia i Forum – wyburzyć czy zostawić?”.
W spotkaniu udział wzięli: architekt Marek Dunikowski, Szymon Duda z GD&K, architekt Krzysztof Leśnodorski, architekt Krzysztof Ingarden, Wiceprezydent Krakowa ds. Rozwoju Elżbieta Koterba, architekt Krzysztof Bień, architekt Artur Jasiński.

- 6 grudnia 2012 pod hasłem “Czy kraków potrzebuje kosztownego Centrum Muzyki?”
W spotkaniu wzięli udział: Jacek Ewy z biura Ingarden&Ewy Architekci, Janusz Sepioł, senator RP, Tomasz Handzlik, publicysta kulturalny, Krzysztof Markiel, dyr. Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego woj. małopolskiego, Bohdan Lisowski, prezes krakowskiego oddziału SARP, Kazimierz Barczyk, przewodniczący Małopolskiego Sejmiku oraz Romuald Loegler, architekt i wydawca miesięcznika A&B.