×

Park kulturowy: kto skorzysta z rozwiązań Krakowa?

Park kulturowy: kto skorzysta z rozwiązań Krakowa?

Przedstawiciele samorządów z całego kraju wzięli udział w seminarium na temat Parku Kulturowego w Krakowie jako metody zarządzania przestrzenią. Spotkanie w krakowskim magistracie, które odbyło się w czwartek, 3 października, zorganizowała Małopolska Okręgowa Izba Architektów RP oraz Fundacja Aktywnych Obywateli imienia Józefa Dietla.

Krakowskie rozwiązania związane z Parkiem Kulturowym Stare Miasto stają się inspiracją do działań mających na celu ochronę przestrzeni dla coraz większej grupy samorządów. Dlatego na konferencję o Parku Kulturowym w Krakowie – - metodzie zarządzania przestrzenią – przyjechali przedstawiciele kilkudziesięciu gmin z całego kraju.

- Kiedy w Krakowie podejmowano uchwałę o Parku Kulturowym dla Starego Miasta niewielu wierzyło, że urzędnikom uda się w końcu wykarczować gąszcz nielegalnych reklam porastających zabytkowe kamienice i uregulować kwestie zasad dotyczących ulicznego handlu. Po ponad roku od wprowadzenia nowych regulacji ten nobliwy obszar w mieście pod Wawelem przeszedł olbrzymią metamorfozę – mówił Dawid Hajok z Fundacji Aktywnych Obywateli imienia Józefa Dietla.

Podczas konferencji przedstawiciele Krakowa zaprezentowali doświadczenia naszego miasta związane z Parkiem Kulturowym. – Wprawdzie Kraków nie jest jedynym miastem, które wprowadziło Park Kulturowy, jednak w naszym mieście restrykcyjnymi zapisami ochronnymi objęty jest największy obszar, co oczywiście miało wpływ na czas przygotowywania uchwały Rady Miasta w tej sprawie – mówiła Magdalena Sroka, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. kultury i promocji.

Zdaniem uczestników konferencji w magistracie, model, który udało się przetestować w Krakowie można z powodzeniem wykorzystać również w innych miastach. Krakowskimi rozwiązaniami zainteresowani są chociażby samorządowcy z Zakopanego, którzy zastanawiają się nad wprowadzeniem Parku Kulturowego Krupówki.

Park Kulturowy – Stare Miasto został wprowadzony uchwałą Rady Miasta Krakowa w grudniu 2011 roku. Rygorystyczne zasady, których celem było uporządkowanie przestrzeni publicznej weszły w życie pół roku później. Granice parku Kulturowego wyznaczają ulice: Straszewskiego, Podwale, Dunajewskiego, Basztowa, Westerplatte, Św. Gertrudy, Bernardyńska, fragment Bulwaru Czerwieńskiego pod Wawelem do ulicy Podzamcze i dalej aż do ulicy Straszewskiego.