×

PARK REDUTA

PARK REDUTA

Koncepcja parku pełniącego funkcje edukacyjne z funkcjami wypoczynkowymi brzmi dość nietypowo. Jednak ten pomysł, dzięki zaangażowaniu władz miasta oraz mieszkańców, ma szanse stać się rzeczywistością. W dzielnicy Prądnik Czerwony powstanie bowiem pierwszy w Krakowie park edukacyjny. Czym będzie się wyróżniał?

Reduta nie będzie tylko miejscem relaksu i wypoczynku na świeżym powietrzu. Nowy park to przede wszystkim centrum regionu służące budowaniu świadomości ekologicznej i przyrodniczej nie tylko u dzieci. Park kultur regionu to nie tylko alejki i ławki to także miejsce, w którym mieszkańcy będą mogli poznać lokalne gatunki roślin a może także zwierząt, nauczyć się m.in. procesu kompostowania i uprawy warzyw oraz dowiedzieć się jak segregować odpady, poznać lokalne tradycje przyrodnicze, poszerzając wiedzę na temat ekologicznego życia i kultury regionu.
Park Reduta ulokowany będzie pomiędzy Prądnikiem Czerwonym, a Mistrzejowicami. Obecnie w pobliżu powstają nowe osiedla mieszkaniowe, więc liczba potencjalnych użytkowników parku wzrasta. Będzie przylegał on bezpośrednio do planowanego systemu parków rzecznych – Potok Sudoł Dominikański i będzie się płynnie w niego wpisywał, współtworząc zieloną wstęgę pomiędzy miejskimi zabudowaniami. W okolicy znajdują się również fragmenty Twierdzy Kraków, a na terenie samego parku XIX wieczny szaniec obronny.
W sąsiedztwie szańca na blisko 8 hektarach terenu mogą pojawić się rzędy grządek, rośliny uprawne i bylinowe, dziki ogród, jadalne kwiaty, zagroda. Funkcje edukacyjne Parku Reduta mają również zostać uzupełnione o miejsce, gdzie lokalni wystawcy będą mogli zaprezentować swoje naturalne wyroby, gdzie mogłyby odbywać się warsztaty i spotkania. W ten sposób mieszkańcy będą mogli zapoznać się z kulturą regionu, ale również posmakować kuchni i lokalnych specjałów. Utworzenie takiego miejsca zamieni zwykły park w jedyne w swoim rodzaju żywe centrum kultury regionu.

Podobnie jak w przypadku „Superścieżki” – pierwszego krakowskiego przedsięwzięcia placemakingowego, w procesie planowania kluczowy udział będą mieli mieszkańcy. To oni opracują propozycje zagospodarowania parku odpowiadające ich realnym potrzebom. Inicjatywa zakłada bowiem cykl warsztatów projektowych prowadzonych pod okiem doświadczonych architektów. Ostateczna rozwiązanie zostanie wybrane drogą głosowania internetowego spośród propozycji wypracowanych podczas warsztatów.

Za realizację nowego Parku Reduta odpowiedzialny jest Zarząd Zieleni Miejskiej a całość sfinansuje miasto. Warsztaty projektowe prowadzić będzie nasza Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla.
Szczegółowy projekt parku zostanie opracowany w przyszłym roku a realizację zaplanowano na 2017 rok. Park Reduta będzie pierwszym miejskim parkiem zrealizowanym we współpracy z mieszkańcami miasta w formule projektowania partycypacyjnego.

Wiecej informacji o projekcie na stronie: http://www.parkreduta.pl