×

Sądecka Wenecja – nowa wizytówka miasta?

Sądecka Wenecja – nowa wizytówka miasta?

Molo widokowe, kładka piesza przez Dunajec, amfiteatr, lodowisko, hotel, tor kajakowy – to tylko niektóre elementy, które mogą stworzyć wizytówkę Nowego Sącza. Front robót ma przebiegać po prawej stronie Dunajca w miejscu dawnej „Wenecji Sądeckiej”, a także Parku Strzeleckiego. Władze miasta chcą wydać na ten cel kilkadziesiąt milionów złotych. W tamtym miejscu przed blisko stu laty toczyło się sądeckie życie towarzyskie i sportowe. To kultowe miejsce wypoczynku najpierw zniszczyła powódź, a później II Wojna Światowa.

Czy uda się odzyskać dawny blask i splendor tego miejsca? Czy w dobie kryzysu będą to dobrze zainwestowane pieniądze? Czy nowa „Wenecja Sądecka” sprawi, że miasto odwróci się twarzą do rzeki? Czy nad Dunajec znów przeniesie się towarzyskie życie Sądeczan?

Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy debaty zorganizowanej 27 czerwca w Domu Gotyckim Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu przez Fundację Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla i Małopolską Okręgową Izbę Architektów RP.

W spotkaniu uczestniczyli: Borysław Czarakcziew – architekt, przewodniczący Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP, Stanisław Deńko – architekt, przewodniczący Sądu Konkursowego na opracowanie koncepcji zagospodarowania prawobrzeżnego Dunajca, Mirosław Trzupek, architekt, Dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta w Nowym Sączu, Grzegorz Fecko, nowosądecki radny,  a także Sławomir Wrona, publicysta Radia Kraków.